Ви увійшли як Гість | Група "Гості"
Головна » Файли » Консультацїї для батьків

Батьківський всеобуч
2013-01-20, 4:07 AM
Як виховати дитину так, щоб вона навчилася заробляти і цінувати гроші?


   Як виховати дитину так, щоб вона навчилася заробляти і цінувати гроші, але в той же час не перетворилася на жаднюгу та скупердяя? Чи давати дітям гроші, і якщо давати – як та скільки? Ці питання незмінно викликають бурхливі дискусії серед батьків. Одна із думок – дитині гроші не потрібні. Вони не потрібні доти, поки вона сама не почне заробляти. Та й тоді вона повинна віддавати всю зарплату батькам. Доти, мабуть, поки не почне віддавати зарплату чоловікові (дружині). Або, як вважають інші, гроші потрібно давати за першою вимогою, незалежно від планів батьків. Істина, як звичайно, знаходиться десь посередині.
    З того моменту, як дитина починає відчувати потребу в самостійній витраті грошей, усвідомлює, що це таке, тобто, з того моменту, коли вона хоче мати свої гроші, - вони повинні в неї бути.
   Є думка, що необхідно оплачувати дітям гарні оцінки й роботу вдома. На перший погляд, ця ідея здається привабливою, тому що фінансові виплати стимулюють дитину краще вчитися й бути хазяйновитішою, акуратнішою. Але тут є серйозний підводний камінь. Адже завтра Ваша дитина , що подорослішала, безкоштовно не захоче нічого робити. Все це не означає, що взагалі ніяк не потрібно відзначати успіхи сина або дочки в навчанні або інших справах. Навпаки, подарунок до закінчення навчального року буде дуже до речі – як визнання заслуг і праць дитини, як знак уваги до її успіхів. Сума повинна бути фіксованою в певний проміжок часу – адже ми готуємо людину до того, що вона повинна навчитися самостійно приймати рішення, розпоряджатися обмеженими ресурсами. Грошей повинно бути менше, ніж хочеться, але більше, ніж життєво необхідно. Адже і в дорослих рідко буває вдосталь грошей. Грошей повинно бути досить, щоб людина навчилася приймати самостійні рішення – купити цукерку або печиво, наклейку або сувенір мамі, сходити в кіно або купити книгу, поїсти морозива або купити подарунок другові. З людиною, хоч і з маленькою, необхідно розмовляти. Необхідно пояснювати їй свої дії. Наприклад, у цей момент гроші потрібні на їжу, або на сімейній раді було прийняте рішення про велику покупку. Також незайвим буде пояснити дитині, що вона повинна розраховувати свої витрати, зважаючи на свої матеріальні можливості. Сума, яку Ви на сімейній раді вирішили видавати дитині, повинна визначатися і матеріальною ситуацією в родині. Кожний має власне уявлення про розумні витрати. От на це і зважайте! Чим старшою є дитина, тим більше їй потрібно. І краще, якщо пам’ятати про це будуть батьки, не змушуючи дитину нагадувати про свої потреби, що зростають, і постійно випрошувати щось. Дитина не повинна почувати себе неповноцінною порівняно із друзями. Якщо Ви віддали дитину в престижну школу, її матеріальні можливості не повинні в десятки разів відрізнятися від можливостей її сусіда.
Незалежні доходи дитини, будь то грошовий подарунок родичів або стипендія, належить самій дитині. Ці суми ніяк не повинні позначатися на її постійних доходах. Штрафи за погане навчання або погану поведінку неприпустимі. Зате цілком логічною є участь дитини у відновленні зіпсованого нею майна. У батьківській фінансовій політиці дуже важливо бути послідовними. Ви не можете спочатку дати дитині грошей, а потім забрати їх під пристойним приводом. Або критикувати те, як розпорядилася грішми дитина. Раз витратила – вважала за потрібне. Саме для цього й були дані їй гроші. Тільки самостійно людина зможе навчитися раціонально витрачати гроші, розраховувати свої можливості, порівнювати їх зі своїми бажаннями. Якщо ми хочемо виростити самостійну, розумну людину, яка вміє думати, ми не можемо позбавляти її можливості намагатися бути такою з раннього дитинства. Щоб дитина мала уявлення про те, як гроші дістаються і як їх правильно витрачати, корисно залучати її до обговорення сімейного бюджету. Якщо фінансове становище родини не є для дитини таємницею, то їй набагато простіше зрозуміти , чому не куплена певна річ, не виділені гроші на розваги. Немає необхідності пояснювати дітям всі тонкощі й подробиці сімейного бюджету, змалюйте їм ситуацію взагалі і, головне, розповідайте, куди звичайно йдуть Ваші гроші. У багатьох випадках, маючи певний склад характеру, діти не витрачають своїх кишенькових грошей, а зберігають і накопичують їх. І бувають просто щасливі, якщо можуть приєднати (на зворотній основі) свій капітал до сімейного для подолання «вузького фінансового місця», що утворилося. Може бути, завдяки цьому Вам саме і удасться зміцнити свої стосунки з дитиною.
    Багато дослідників підкреслюють, що здатність молодих людей керувати своїми фінансами прямо залежить від того, чи мали вони подібний досвід у дитинстві.
Діти, яких привчають користуватися грішми, заохочують до пошуків самостійного заробітку і посвячують у фінансове становище родини, ставши дорослими, більш розумно розпоряджаються своїми грошовими ресурсами. І допомагають їм навчитися заробляти й розумно витрачати гроші саме кишенькові фінанси, що видаються батьками в дитинстві. З якого віку можна давати кишенькові гроші дитині? Років із 6 – 7. Причому, із самого початку потрібно пояснити дитині зміст виплат і домовитися про те, на які покупки вони будуть витрачені. Сума повинна бути розумною й збільшуватися з віком. Маленьким дітям гроші потрібно видавати щотижня в певний день, а підліткам можна видавати гроші раз на місяць.
Як правильно видавати дитині кишенькові гроші?
   
   *Не ставте видачу кишенькових грошей у залежність від поведінки або оцінок.
   *Дозвольте дитині витрачати свої гроші за власним бажанням. Щоб уникнути неприємностей, домовтеся відразу, на що гроші не можуть бути витрачені ( алкоголь, сигарети ).
   *Щорічно, наприклад, у день народження дитини, сума кишенькових грошей та обов’язки дитини повинні дещо збільшуватися.
   *Кишенькових грошей не повинно бути багато.
   *Якщо ви вважаєте, що дитині ще рано мати свої кишенькові гроші, у жодному разі не відмовляйте їй у грубій формі. Спокійно поясніть їй причини відмови і те, як вона може заслужити Ваш дозвіл.
Категорія: Консультацїї для батьків | Додав: StasKO
Переглядів: 2316 | Завантажень: 0 | Рейтинг: 1.5/2
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: