Ви увійшли як Гість | Група "Гості"
Головна » Статті » Методичні рекомендації і поради » Консультації

Інноваційні технології в методичній роботі дошкільного закладу

Інноваційні технологіі - як першочергове завдання у сьогоденній освіті.

У Законі України «Про освіту» сказано, що розвиток освіти повинен базуватися на використанні нових прогресивних концепцій, впровадженні в навчально-виховний процесс дошкільного закладу сучасних педагогічних технологій, науково-методичних досягнень, та на відмові від авторитарної педагогіки; закріплено право вихователя на вибір методів, засобів і організаційних форм навчання.

 Щоб здійснити цей вибір, вихователь має бути добре поінформованим досягненнями в педагогічній науці та практиці методики викладання практичних та теоретичних занять.

Уже давно практикуються роботи вихователів занять з активними формами навчання. А зараз усе популярнішим стає інтерактивне навчання, та взаємодія з батьками за допомогою сайту дитсадка. І вже нікого не треба переконувати, що основа у розвитку творчої особистості дитини є створення практичних ситуацій активного пошуку, роздумів, здогадів, дискусій та розв'язання протиріч. Заняття  без таких методів — це вчорашній день.

Так само і в методичній роботі. Зараз ми намагаємося проводити менше таких методичних заходів, на протязі яких одні вихователі читають заздалегідь переписаний із журнальної статті текст, а інші — займаються своїми справами. А більше практикуємо нетрадиційні, інноваційні технології у формах методичної роботи, з використанням інтерактивних методик.

Більшість наших вихователів намагається впроваджувати в практику своєї роботи інтерактивні технології. Однак при цьому виникають певні труднощі :

· Не завжди вдало дібрано конкретні технології до навчального матеріалу.

· Не всі вихователі готові змінити свою роль з механічного подавача інформації на організатора навчальної діяльності.

• Деякі вихователі зовсім не бажають відмовлятися від традиційних методик і запроваджувати інноваційні.

Керуючись гаслом «Почни з себе», з метою ознайомлення вихователів з інтерактивними методиками та вироблення, позитивного ставлення до інтерактивних технологій, зацікавлення та навчання в їх використанні, необхідне проведення педрад, семінарів-практикумів з психології  і педагогіки у формі ділових ігор, тренінгів, та використанням інтерактивних методик.

Такі інтерактивні заняття будуються  відповідно до структури інтерактивного заняття:

1. Мотивація. Дорослі, як і діти, ефективно вчаться, якщо їх переконати, що це справді їм потрібно.

2. Подання теми та мети заняття. Дуже важливо, щоб усі учасники навчального процесу сприйняли за мету - заняття як свє особисте.

3.  Надання необхідної інформації. Це може бути міні-лекція, ознайомлення з теоретичним матеріалом за допомогою роздаткового матеріалу, виступ-презентація до машнього завдання.

4.  Інтерактивна вправа — центральна частина заняття. Найчастіше це робота в групах. Але на методичних заняттях для педагогічних працівників варто  намагатися всі елементи заняття проводити з допомогою різноманітних інтерактивних вправ, щоб ознайомити вихователів з методикою їх проведення.

5.   Презентація результатів роботи. Бажано, щоб всі члени групи брали участь не тільки в теоретичному обговоренні проблеми, а й у представленні результатів роботи: кожен подає певну частину інформації, використовуючи виготовлену разом наочність: схеми, таблиці, алгоритми.

6.   Підбиття підсумків.  Наприкінці заняття необхідно повернутися до запланованих результатів,  оголошених на початку заняття. Чи здійснилися очікування

Під час таких методичних заходів використовують різні інноваційні технології.

• «Очікування»,

• «Море сподівань»:

1.  Написати на паперових-корабликах клейкими папірцями в кількох словах свої очікування від проводимого заняття.

2. По черзі наклеїти їх на плакат з намальованим чарівним морем Надій, при цьому озвучуючи свої думки.

До речі, цей плакат можна вивісити в методичному кабінеті, і користуватися ним, приклеюючи на кораблику, наприклад, таке сподівання: «Адміністрація сподівається, що всі молоді вихователі під час декади відкритих занять вихователів-спеціалістів покажуть їх цікавими, нестандартними ».

 

•  «Криголам». Мета: познайомити учасників та створити умови для ефективної, плідної праці, доброзичливу  атмосферу. Учасникам пропонують:

— назвати своє ім'я;

—  назвати своє улюблене заняття;

—  з якою квіткою себе асоціюєте? .

Як бачимо, в нашій залі зібралися різноманітні формою, кольором,та запахом квіти. За умови правильного підходу, з них можливо створити прекрасний букет. Але задля досягнення гармонії в цій композиції, необхідно розробити правила взаємодопомоги та співпрац, якими будуть керуватися учасники нашогосемінару, працюючи в групах.

• «Мікрофон».    • «Мозкова атака».

1. Усім учасникам пропонується на папірцях записати слово, з яким асоціюється необхідне поняття.

2. Вибрати ті слова, які збіглися в більшості учасників.

3.  Керівник групи обов’язково має презентувати знання групи що стосуються даного поняття.

• «Мозаїка».

1. Всі групи отримують дидактичний матеріал,де є інформація з різних аспектів. Завдання: попрацювати з інформацію так, щоб можна було навчити інших.

2. Необхідно повернутися в свої групи.

3. Провести взаємонавчання в парах.

4. Групи одна за одной презентують свої знання, та відповідають на запитання, поставлені на аркушах, які лежать на столі.

• «Порожнє крісло».

Дану методику використовуємо, щоб з'ясувати ставлення вихователів до конкретної проблеми. На трьох стільцях прикріплено аркуші паперу, на яких написані різні думки вирішення однієї проблеми.

1. Вам необхідно обрати думку, яка відповідає вашим поглядам.

2.  Станьте біля обраних вами карток.

3. У крісла сідають представники кожної з груп по черзі. Починають дискусію, аргументуючи свою думку. В порожнє крісло може сісти кожен, адже тільки в кріслі вони мають право голосу.

• «Плюси і мінуси».

Аркуш зошита розділити вертикально лінією навпіл, зліва поставити «+», а справа «-». Усім пропонують зліва написати епітети, які вихователі  зазвичай застосовують до дітей, котрі не знають матеріалу, не виконують домашнього завдання, тобто негативні характе ристики. Справа — позитивні.

Припустімо, зліва записано: лінивий, неохайний, пасивний, не-дисциплінований, неуважний.

А справа — винахідливий, активний, уважний, розумний, працьовитий.

Це завдання-тест допомагає зрозуміти, якого учня ми хочемо бачити перед собою, — це по-перше. А по-друге, які недоліки дітей в даний час перешкоджають нам у нашій роботі.

• «Карусель».

•   «Навчаючи — вчуся»  та інші.

Аналогічні заходи з'являються в практиці роботи шкільних методичних об'єднань.

Часто проводять в формі тренінгу - засідання семінару-практикуму з педагогіки і психології - психолог.

Крім того, здійснювати й різні інші методичні заходи, які вже стали традиційними, використовувати інноваційні технології, зорієнтовані на особистісну рефлексію вихователя. Під час таких заходів відбувається звільнення від стереотипів, виявляється пошуковий та творчий підхід до педагогічної діяльності вихователів.

Підводячи підсумок результативності у запровадженні інноваційних форм і методів роботи в дошкільному дитячому закладі, робимо висновок, що вони себе виправдують, забезпечуючи найактивнішу участь вихователів, взаємний обмін досвідом та використання групової взаємодії.

Інноваційні технології у формах і методи методичної роботи:

•  Передбачають моделювання реальних педагогічних ситуацій, спільне розв'язання проблем на основі аналізу обставин.

•  Сприяють створенню атмосфери співробітництва, взаємодії.

•  Допомагають вихователю стати справжнім лідером дитячого колективу.

Під час таких методичних заходів вихователі вчаться бути демократичними, активно спілкуватися з колегами, критично себе оцінювати, приймати продумані неординарні рішення.

Категорія: Консультації | Додав: StasKO (2015-05-12)
Переглядів: 1410 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: